Rodzaje umów wynajmu mieszkania

Na polskim rynku nieruchomości dostępnych jest wiele różnych lokali mieszkalnych, które można kupować, sprzedawać czy też wynajmować. Jeśli jesteś właścicielem jednego z nich, to pewnie zależy Ci na źródle stałego dochodu, a bardzo dobrym pomysłem jest wynajęcie swojego mieszkania w zamian za comiesięczną opłatę. Jeśli zależy Ci na jak najlepszym zabezpieczeniu swoich interesów, to ważną sprawą jest zawieranie odpowiednio skonstruowanych umów w zakresie wynajmu. Dodatkowo umowy takie są istotne dla prawidłowych rozliczeń z urzędami skarbowymi. Prawidłowe rozliczenia podatkowe oraz uniknięcie różnych nieprzyjemnych niespodzianek i skuteczne zabezpieczenie interesów obu stron. Takie są najważniejsze cele umowy wynajmu mieszkania. Aktualnie dostępnych jest kilka podstawowych rodzajów umów, które są przedstawione poniżej.

Umowa wynajmu mieszkania na czas określony

Przed zapoznaniem się z rodzajami dostępnych umów, warto rozpatrzyć zagadnienie, jakim jest najem, a wynajem. Różnica jest bardzo prosta. Najem polega na udostępnieniu komuś mieszkania w zamian za comiesięczną opłatę. Natomiast wynajem oznacza korzystanie z mieszkania należącego do innej osoby w zamian za comiesięczne opłaty. Pierwszym typem jest wynajem na czas określony. Umowa ta wygasa w terminie określonym w umowie. Dzięki temu możliwa jest rotacja osób wynajmujących. Ważną cechą tej umowy jest brak możliwości jej wcześniejszego wypowiedzenia, chyba że pozwalają na to stosowne zapisy.

Umowa wynajmu na czas nieokreślony

Jak sama nazwa wskazuje, w umowie tej nie został określony termin jej zakończenia. Zakończenie jest możliwe tylko wtedy, jeśli jedna ze stron zdecyduje się ją wypowiedzieć z zachowaniem uzgodnionego okresu wypowiedzenia (zwykle okres ten to jeden lub dwa miesiące). Termin i sposób wypowiedzenia jest oczywiście jasno i dokładnie określony w umowie.

Umowa najmu instytucjonalnego

W tym przypadku również zastosowania nie znajduje wiele przepisów w zakresie ochrony praw lokatorów. Najemcą jest tutaj wyłącznie instytucja prowadząca działalność w zakresie wynajmu mieszkań. Umowy takiej nie trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego.

Umowa wynajmu okazjonalnego

Jest to umowa, w której nie stosuje się wielu przepisów w zakresie ochrony prawa lokatorów, wliczając w to prawo do pomieszczenia zamiennego oraz lokalu socjalnego. Istotny jest tutaj akt notarialny i potwierdzenie, że najemca ma możliwość zamieszkania w innym lokalu, jeśli będzie musiał opuścić lokal określony w umowie. Najmu może dokonać tylko właściciel będący osobą fizyczną. Umowę trzeba zgłosić w urzędzie skarbowym w terminie 14 dni od rozpoczęcia najmu. Umowa zawierana jest tylko na czas określony nie dłuższy niż 10 lat. Czas na opuszczenie lokalu to minimum 7 dni od przekazania żądania opróżnienia mieszkania.

Jaką umowę wybrać?

Jeśli nie wiesz jaka umowa najlepiej zabezpiecza Twoje interesy to bardzo dobrym wyjściem będzie skorzystanie z usług profesjonalistów. Przykładem jest firma Polskie Nieruchomości, której pracownicy nie tylko pośredniczą w transakcjach z zakresu nieruchomości. Pomagają oni również w wyborze i skonstruowaniu odpowiedniej umowy.